Dotazy

Zadat dotazDobrý den, v 6/17 jsem prodělala RAME vlevo s axilární disekcí (zasažena jedna sent. uzlina), následovala CHT 4x kombinace AC, radioterapie 25x, užívám Tamoxifen a 1x měsíčně inj. Zoladex. Půl roku od skončení léčby (7/18) jsem pozorovala zvýšenou náplň v oblasti zadní strany paže nad loktem, v 8/18 zahájena léčba na MOÚ Brno ve formě lymfodrenáží v přístroji 1x14 dní spolu s plaváním a doporučeno celodenně pažní návlek. Po skončení terapie následovala kontrola 2/19 a ponechána lymfodrenáž v přístroji 1xměsíčně. Otok není příliš velký, rozdíl v obvodu vůči PHK je 1 cm a zůstává od počátku stejný i přes léčbu. Nebylo by na místě zahájit intenzivnější terapii v podobě manuálních lymfodrenáží popř. bandážování za účelem odstranit otok? Všude je spousta informací, že lymfedém podchytit co nejdříve a mám pocit, že nějaká léčba sice proběhla, ale že je prostor dosáhnout lepších výsledků. Nechci čekat až se otok zhorší a pak bude léčba obtížnější. Děkuji s pozdravem M.K.

Dobrý den. Omlouvám se za pozdní odpověď, kovid mě trochu zabrzdil. Samozřejmě že je třeba nasadit pravidelné lymfatické drenáže co nejdříve. Váš lékař by měl napsat doporučení na doživotní LD hrazené pojišťovnou. Ze zkušenosti vím, že někteří lékaři se zdráhají a iiní bez problémů předepisují. L.M.

Dobrý den, v 6/17 jsem prodělala RAME vlevo s axilární disekcí (zasažena jedna sent. uzlina), následovala CHT 4x kombinace AC, radioterapie 25x, užívám Tamoxifen a 1x měsíčně inj. Zoladex. Půl roku od skončení léčby (7/18) jsem pozorovala zvýšenou náplň v oblasti zadní strany paže nad loktem, v 8/18 zahájena léčba na MOÚ Brno ve formě lymfodrenáží v přístroji 1x14 dní spolu s plaváním a doporučeno celodenně pažní návlek. Po skončení terapie následovala kontrola 2/19 a ponechána lymfodrenáž v přístroji 1xměsíčně. Otok není příliš velký, rozdíl v obvodu vůči PHK je 1 cm a zůstává od počátku stejný i přes léčbu. Nebylo by na místě zahájit intenzivnější terapii v podobě manuálních lymfodrenáží popř. bandážování za účelem odstranit otok? Všude je spousta informací, že lymfedém podchytit co nejdříve a mám pocit, že nějaká léčba sice proběhla, ale že je prostor dosáhnout lepších výsledků. Nechci čekat až se otok zhorší a pak bude léčba obtížnější. Děkuji s pozdravem M.K.

Děkuji za odpověď, s pozdravem Mirka, dcera 76leté pacientky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je kontraindikací pro provádění lymfodrenáže věk, v případě maminky se jedná o natékání kotníků, lýtek, nártů, dále pravé ruky, především dorsa a prstů a věk je 76 let. Angiolog doporučil lymfodrenáže, lékařka v lymfocentru vzhledem k věku pacientky a počtu onemocnění - diabetes m. 2. typu, onemocnění štítné žlázy, Parkinsonova choroba a kořenový syndrom v oblasti bederní páteře lymfodrenáže nedoporučila. Doporučila bandážování. Angiolog předepsal detralex.

Dobrý den. Začneme od konce vašeho dotazu. Detralex je velmi silné diuretikum, které se dříve běžně podávalo při lymfedému. Problém při jeho užívání tkví v tom, že následkem silného odvodnění trpí vnitřní orgány. Proto je v dnešní léčbě podáván až jako poslední možnost. V případě vaší maminky bych souhlasil s angiologem a doporučil bych lymfatické drenáže V případě jejich odborného provedení nehrozí žádná zdravotní rizika a mamince se velmi rychle uleví. L.M.

Dobrý den pane doktore. Jsem rok po operaci zhoubného melanomu levého ramene.Jizva 12cm.Byly odstraněny sentinelove uzliny na krku.Od operace mi stále otéká levá část těla a to od obličeje, až po LDK.Od října 2018,se přidal i bolestivý otok v podpaží,podkoleni jamce a hlavně krku. Byla jsem poslána na ORL, endokrinologii,cévní.Vse bylo v pořádku. Endokrinolog řekl, že podle něj je to přerušena lymfa, následkem operace. Zapomněla jsem napsat, že za rok mám přírůstek na váze 16.kg, při stejném jídelníčku.Behem dne mi noha tak bolestivé oteče a ztěžkne, že nejsem schopná chodit. Mnou naměřeno až 6cm navíc v oblasti lýtka a 5cm pres stehno,oproti PDK. V melanomove poradně,kde jsem sledována,mi bylo řečeno, že to lymfou být může,ale nikdo s tím nic nedělá. Už jsem zoufalá,tak bych ráda znala Váš názor. S pozdravem Monika

Dobrý den. Ve vašem případě se jedná jednoznačně o sekundární lymfedém v důsledku chirurgického zákroku. Bohužel jediná léčba jsou v tomto případě manuální lymfatické drenáže. Váhový přírůstek je v tomto případě logické vyústění nedostatečného odvodu přebytečné vody (lymfy). Můžete mi zavolat a domluvíme se na konzultaci o dalším postupu. Bohužel musíte počítat s progresí onemocnění a proto neotálejte s léčbou. L.M.

Dobrý den, je možné či vhodné absolvovat kurz lymfomasáže v těhotenství prosím? děkuji za odpověď Kubinová

Bohužel v těhotenství nelze provádět lymfodrenáže. Hrozí poškození plodu. L.M.

Dobrý den, je možné či vhodné absolvovat kurz lymfomasáže v těhotenství prosím? děkuji za odpověď Kubinová

Dobrý den, mám zájem o kurz Lymfodrenáž. Budete prosím kurs v nejbližší době pořádat? Děkuji Ing. A. Romová

Bohužel já kursy nepořádám, škola kterou jsem absolvoval vyžaduje odlišnou výuku, nežli je u nás běžné. L.M.

Dobrý den, byla mi zjištěna Leidenska mutace ta nejlehčí forma v roce 2015. Je mi 25 let a mám pocit ze od te doby mi během dne natecou lýtka ale ne jinak extreme, do toho nedávno mamince zjistily lymfedem takže se docela bojím aby to s tím nesouviselo. A tak se ptám mám si raději nechat předepsat od doktora vyšetření zda nemám také lymfedem a zda při leidenske mutaci je možné vůbec toto podstoupit a lymfodrenaze. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Leidenská mutace je onemocnění, při kterém hrozí zvýšené riziko krevních sraženin a embolie. Proto je medikace cílená na ředění krve a rozšíření krevních cév. Proto je možné, že při této léčbě se objeví sekundární lymfedém, který se nazývá Dynamická insuficience. Tzn: Zvýšená nabídka intersticiální tekutiny může být důsledkem zhoršeného odtoku krve žilním systémem. Zvýšenou kapilární filtrací,roztažením (dilatací) cévního systému farmakologickým zásahem (léky pro rozšiřování cév). Protože lymfatický systém není poškozen, lymfedém vymizí po odstranění primární příčiny. Bohužel při otoku z jakékoli příčiny se ničí endotelová výstelka lymfatických cév a proto dříve či později dojde ke stavu, kdy systém není schopný transportovat tekutinu a nastává trvalý a progresivní sekundární lymfedém.V případě, že vaše matka má diagnozu lymfedém. Je více než pravděpodobné, že i vy trpíte vrozeným primárním lymfedémem a proto se u vás vše ještě násobí.Jediná dosud známá spolehlivá léčba je manuální lymfodrenáž, která lymfedém udrží v přijatelné fázi. Ve vašem případě i uvolní prostor kolem krevních cév a zmírní projevy Leidenky. L.M.

Dobrý den, byla mi zjištěna Leidenska mutace ta nejlehčí forma v roce 2015. Je mi 25 let a mám pocit ze od te doby mi během dne natecou lýtka ale ne jinak extreme, do toho nedávno mamince zjistily lymfedem takže se docela bojím aby to s tím nesouviselo. A tak se ptám mám si raději nechat předepsat od doktora vyšetření zda nemám také lymfedem a zda při leidenske mutaci je možné vůbec toto podstoupit a lymfodrenaze. Děkuji za odpověď

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat na Váš názor ohledně lymfodrenáží. Jsem v 8/2013 dle lékařské zprávy po hysterektimii s oboustrannou adnexektomnii, omentektomii, apendektomii, pelvickou a suprapelvickou lymfadenektomii se stripingem peritonea pro serózní cystadenokarcinom obou ovárií stádia FIGO IIIA pTa N0 M0 G2 R0. Následovalo 6 cyklů adjuvantní chemoterapie paklitaxel a karboplatina. Další cyklus pro přetrvávající trombocytopenii nezahájen. V 8/2015 pro recidivu nemoci provedena relaparotomie s exstripaci ložisek metastáz a splenektomie s pooperačním reziduem cherakteru ulcerace v oblasti pravé obturatorní fossy, která je chirurgicky neřešitelná. Od první operace mám oteklou LDK. Nyní jsem v lázních, kde mi p.doktorka předepsala el.lymfodr.přístroj, program medical Y1007 lymfedém, 60 min, tlak 30-50 mHg, max 70 mmHg s otevřením lymf.uzlin předem. Něco jsem si o lymfodrenážích četla a slyšela, proto jsem se sestřičky u lymfodr.přístrojové zeptala, proč není napřed ruční lymfodrenáž. Ona mi na to odpověděla, že se to zde neprovádí, že tu nikoho na to nemají. Navlékla mi nohavice a řekla, že teď jsou jiné přístroje, že se to začíná „stlačovat“ od stehna. Že to, že nejdu na ruční lymfodrenáž prý ze zdrav.hlediska nevadí, jen to nebude mít takový úspěch. Můžu znát Váš názor? Opravdu není nutná předem ruční lymfodrenáž? Případně pokud to vadí, že není, tak z jakého hlediska. Nevím, jestli mám mít kompresní legíny hned do přístrojové lymfodrenáže nebo si je navlíknout až po ní. Děkuji moc za odpověď, s pozdravem Pospíšilová.

Dobrý den paní Pospíšilová. Jen nerad zpochybňuji rozhodnutí odborníků, ale v tomto případě nemohu souhlasit s tvrzením, že před nasazením přístrojové lymfodrenáže není nutné ruční ošetření. Vždy je nutné provést celkovou ruční lymfodrenáž a jako DOPLNĚK je pak možno nasadit přístroj. Již ze samé podstaty křehkosti lymfatických uzlin je nepřípustné na ně vyvíjet 60 minut tlak bez předchozího ošetření. Kompresní legíny se nasazují po lymfodrenáži, ovšem jejich běžné nošení ničemu neuškodí. Jen je potřeba si dát pozor na zapaření a následné dermatitidy. L.M.

Pane Modrý děkuji vám za vaši péči. Jsem velmi ráda, že jsem vás potkala. Hana P.

Dobrý den. Pane doktore, mám již od svých 22 let oteklé kotníky, teď už i celé lýtka a řekla bych i břicho neboť se mi neustále zvětšuje a přitom moc nejím. Otoky začaly to porodem dětí a už nezmizly Měřím 150 cm a váha je 76kg. Dříve jsem vážila kolem 60 kg Během 2let jsem přibrala 16 kg, no vlastně jsem jak nafouklá. Obvodní lékařka mě poslala snad na všechna vyšetření, která mohou být a vše bylo v pořádku, Je to hrozné, když večer mám pocit jako bych na nohách táhla 5 kg závaží, navíc jsem z toho hrozně unavená a stydím se za své nohy,Večer je zavážu obinadlem a během dne zase otečou. V lýtkách mě to píchá jako bych tam měla jehličky. Mám již 58 let a 35 let trpím s nohama a lékaři mi tvrdí,že jsem zdravá. Pane doktore nevíte zda v okolí Kroměříže je někdo kdo se zabývá lymfou? Nebo mohl by jste mi aspoň poradit? Za Vaši odpověď předem děkuji. Přeji pěkný den. Sedlaříková A.

Dobrý den paní Sedlaříková. Váš případ je ukázkový primární lymfedém. Požádejte svého lékaře o isotopovou lymfografii dolních končetin. Vyšetření prokáže zpomalený tok lymfy a na základě stanovené dg. budete mít nárok na lymfatické drenáže v některém lymfocentru ve vašem kraji. Seznam lymfocenter vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna. Bohužel toto onemocnění je nevyléčitelné, ovšem lymfodrenáže jej mohou velice rychle zlepšit a eliminovat otoky na únosnou míru. Pokud by jste měla cestu do Prahy dejte mi cca.14 dní dopředu vědět a já se na vás rád podívám a upřesním podle vašeho stavu jak pokračovat dále. L.M.

Dobrý den, děkuji za odpověď.Budu se tedy snažit zbavit se ganglionů,i když můj ortoped s tím nesouhlasí.Pokusím se najít v našem kraji(Olomouc) nějakého specialistu na lymfodrenáže a problém vyřešit.Děkuji Vám za nabídku ,ráda bych se do Prahy i k Vám podívala.S pozdravem Chytilová

Ještě k těm ganglionům. Dobře promyslete způsob odstranění, neboť při chirurgickém zákroku je reálná hrozba poškození lymfatických cév. Například jednou z častých příčin sekundárního lymfedému je právě chirurgický zákrok. Proto bych nejprve volil neinvazivní léčbu spočívající v intenzivních masáží postižených míst. Pokud nebude tato léčba účinná, (dejte tomu tak 3 měsíce) další krok by měl být odsátí a až když i tento zákrok selže je možné uvažovat o chirurgickém odstranění ganglionu a části kloubního pouzdra nebo šlachy ze které vyrůstá. Bohužel je zde reálná možnost, že se ganglion bude vracet cca. 15-25%. L.M.

Dobrý den prominte ,že jsem se v předchozím článku nepředstavila.Je mi 37 let,výška 172,váha 58.Pracuju jako zdr.sestra na ARO.Je to práce náročná,ale i doma pracuji hodně .Máme hospodářství.V naší nemocnici mi to uzavřeli jako lymfedém dorsa a prstů pravé ruky.Podstoupila jsem 10x manuální lymfodrenáž hrudníku a ruky.podpořenou lymfodrenáží přístrojovou .Nosila jsem měsíc rukavici a stahovala bandáží..Otok nezmizel.Léčba bez efektu..Jakmile jsem ji sundala ,otok zase nastoupil.Není závislí na tom jestli je den nebo noc.jen se mi zdá ,ze je větší v závislosti na teplotě...Jsem z Olomouce a chtěla bych konečně najít někoho ,kdo by mi pomohl.Děkuji s pozdravem Chytilová

Dobrý den. Paní Chytilová podle vašeho popisu se zdá, že opravdu bude problém v ganglionech, které pravděpodobně utiskují některé z lymfatických cév, nebo uzlin. Při diagnoze lymfedému máte nárok na doživotní lymfodrenáže a je nutné je pravidelně absolvovat. 10 lymfodrenáží je málo. Správně by se měly provádět 2x denně do vymizení otoku a následná léčba by měla pokračovat 1x týdně po dobu 2 měsíců a 1x za měsíc doživotně. Při zhoršení se musí opět zvýšit frekvence lymfodrenáží. Vzhledem k relativně krátké době otoku cca. 8 měsíců jsem přesvědčen, že intenzivní léčba by mohla pomoci vytvořit nové cévy a obejít případné stenozy způsobené gangliony. Pokud budete mít někdy cestu do Prahy dejte mi včas vědět a já si vás k sobě objednám, abych se na vás podíval a udělal lymfodrenáž po svém. Dávejte si pozor na sůl, která výrazně zadržuje vodu v těle a u lymfedemiků zhoršuje zdravotní stav a samozřejmě letní horké dny mohou také otoky zhoršit. Fyzická námaha je naopak vhodná, neboť při zapojení svalové pumpy se drenáž zlepšuje. Rozhodně je potřeba dodržovat pitný režim, který je u lymfedemiků velmi důležitý. Pijte min. 3 litry čisté vody denně a to 2 dcl každou hodinu. Přeji hodně štěstí. L.M.

Dobrý den, v březnu 2016 mě otekla horní končetina-pravá(jsem pravák).od zápěstí po prsty.Obešla jsem lékaře-ortopedie,revmatologie-pro bolesti kloubku na prstech-negativni,praktický lékař-odběry-negativní.Za dobu zjištování dg.otok pominul na tři prsty-ukazováček ,prostředníček ,prsteníček.Mezitím jsem navštívila lymfologa v našem městě a podstoupila masaže-bez efektu.Vyšetřeni jako je CT uzlin krku a hrudníku .negativní,lymfoscintigrafie ukázala zpomalený tok na pravé koncetině.Tak jsem pátrala dál a byly mi zjistěny ganglia právě na kloubkách těchto oteklých prstu a na zápěstí.Ale ortoped mě odmítl s tím ,že tohle nemuže spusobit otoky a lymfolog mi uz bohužel napsal dg.lymfedém a já se vás ptám jestli je jeho vyklad správny.Hledám spojitosti a vhodnou léčbu.Používám homeopatika na lymfu-bez efektu.Piju čaje s ajurvedy na lymfu-bez efektu a proto si myslím ,že musí byt nekde prekážka a tyto gangliomy se mi jeví jako rozumné resení.Děkuji za odpověd i když vím ,že po internetu je to obtížné

Dobrý den paní (nevím jak vás oslovovat). Váš problém není ojedinělý. Lymfedémem trpí cca.80% celosvětové populace žen. Ovšem uniká mi, který lymfedém byl diagnostikován vám. Může to být buď primární (vrozený),sekundární (získaný), ale také to může být dynamická insuficience lymfatického systému. jediné co bych u vás asi vyloučil je arteficiální lymfedém. V případě, že vám isotopová lymfografie ukázala zpomalený průtok lymfy, je potřeba zjistit příčinu. Bohužel kromě jména jste zapomněla popsat alespoň základní informace o vás. Váha, výška, věk, obecnou anamnézu (úrazy, hormonální léčba, ztížené pracovní prostředí, rodinné dispozice k lymfedému apod.). V tomto případě nemohu určit ani vzdáleně kde je problém. Nicméně píšete, že vám byly zjištěny ganglia. Ganglia jsou svazky nervových buněk v periferních oblastích nervové soustavy obvykle ve vazivovém pouzdru. Ovšem na konci vašeho dotazu zmiňujete gangliomy a máte asi na mysli gangliony. Ganglion je cysta naplněná tekutinou (obvykle želatinou) většinou umístěná na kloubech končetin, která vzniká pravděpodobně úrazem, únikem kloubní tekutiny, přetěžováním daného místa, zánětem, nebo dlouhotrvajícím mechanickým drážděním. Ganglia by neměla mít na vznik lymfedému žádný vliv, ovšem ganglion by v případě že utiskuje lymfatickou cévu, nebo uzlinu mohl výjimečně lymfedém způsobit. Ganglion se dá odstranit většinou chirurgickým zákrokem, nebo pokud je v raném stádiu, tak se dá rozmasírovat. Pokud jste absolvovala lymfatickou masáž, nedivím se že vám nepomohla, ovšem lymfatická drenáž by měla lymfedém výrazně snížit a při pravidelném opakování mohou obtíže úplně vymizet. Bohužel, pokud se u vás jedná o primární lymfedém, tak tato nemoc je nevyléčitelná a progresívní (vždy se zhoršuje) a lymfatické drenáže jsou pak nezbytností. Homeopatika, různé bylinky a mastičky jsou k ničemu a za posledních cca.6000 let kdy se lymfatické drenáže používají se nenašla jiná léčba. Mějte se. L.M.

Dobrý den. Pane doktore mám velkou nadváhu 112 kg měřím 169cm. Slyšela jsem od kolegů z práce, kteří u vás absolvovali kůru, že máte velmi dobré výsledky v oblasti hubnutí. Ráda bych vás poprosila o pomoc. Petra Hájková Praha.

Dobrý den. Petro bohužel vás v současné době nemohu vzít do své péče. Nicméně pokud máte na mysli přístroj na radiofrekvenční lipolýzu, tak se můžete obrátit na paní Petru Řehořkovou (PETRA CLINIK). Používají stejné přístroje, které mám já, a jejich výsledky jsou více než výborné. Mějte se . L.M.

dobrý den. Pane Modrý mám již delší dobu velmi nepříjemný pocit tlaku v nohou a večer je mám jakoby oteklé a těžké. prý se může jednat o problém s lymfatickým oběhem. Ráda bych se k vám objednala na lymfatickou masáž, ale nevidím u vás žádné volné termíny. Můžete mi pomoci? Petra F. Praha.

Dobrý den. Bohužel v současné době vás nemohu vzít do své péče. Ovšem můžete mi cinknout a já vám dám kontakt na paní Gaubovou, která se mnou již mnoho let spolupracuje a lymfatickou drenáž provádí velmi kvalitně. L.M.

Dobrý den, už druhým rokem sleduji zvětšené uzliny v podpaží, jakoby hloubš vevnitř, poslední dobou pobolívají, pulzují. Pravidelně chodím na ultrazvuk, kde vždy zjistí to stejné - možná lehký zánět, hraniční velikost 1,4 mm a druhá 0,8 a to je vše, každé 3 měsíce chodím na hematoonkologii na krev (kvůli hemofilii a leidenské mutaci - mám obě poruchy) krev v normě. Z uzlin občas vystřeluje nepříjemná bolest i do prsa, byla jsem i na ultrazvuku prsou, kromě zatrvrdlých tkání nic nenašli. Pracuji doma kolem koní,jako trenér i ošetřovatel, je mi 27 let, 170cm/52kg - snažím se přibrat ale nedaří se to. Chtěla bych poprosit o radu, zkoušela jsem už i homeopatika lymphomyosot, ale zatím nezabralo nic. Děkuji, Daniela

Dobrý den Danielo. Z vašeho popisu nedokáži určit problém. Podle toho, že se jedná o uzliny hluboko v podpaží, by se mohlo jednat o tzv. brachiální uzlinu (brachiales = vztahující se k paži). Většinou tato uzlina reaguje na zánět dané končetiny, nejčastěji na panaricium. Pokud je tato uzlina přetížená, může to ovlivnit i uzliny drénující prso, což je pak významný rizikový faktor. Bohužel je to pouze odhad, musel bych vás vyšetřit a pohmatem určit zda je správný. Rozhodně není dobré tento stav ponechat, neboť máte v podstatě vyřazený systém první ochrany případného onkologického onemocnění prsa. Zároveň vás musím zklamat s užíváním různých přípravků na zlepšení lymfatického systému. Prostě nefungují. Jediná vyzkoušená metoda je manuální lymfatická drenáž. Co se týče vaší snahy přibrat, tak bych to asi moc neřešil, neboť při leidence je podváha lepší nežli naopak, neboť nadváha výrazně zvyšuje riziko trombotizace ve srovnání s normou. Mimochodem leidenka nemá na vaše uzliny žádný přímý vliv. pouze při trombotizaci kr.cév v dané paži by následkem poškození mohlo dojít k přetížení uzlin, ale to ve vašem případě evidentně tak není. Pošlete mi textovkou váš email a já vám zašlu informace k lymf.syst. a léčbě. Mějte se. L.M.

Dobrý den. Již mnoho let mne trápí velké otoky dolních končetin. Docházím na pravidelné lymfatické masáže, ovšem výsledek je takový nijaký. V poslední době se mi na nohou začaly dělat tmavé flíčky a rozšiřují se. jde s tím něco dělat? Je mi 43 let, pravidelně sportuji a netrpím nadváhou. Zdena P. Liberec. Děkuji za odpověď.

Ve vašem případě se pravděpodobně jedná o progresi lymedému. Může jít o Stewart-Treves syndrom: u pacientů s mnohaletým lymfedémem se výjimečně může vyvinout v lymfostatické oblasti lymfangiosarkom, který se klinicky projevuje tmavě fialovými uzlíky uloženými v kůži a podkoží. Jde o přirozený vývoj lymfedému a lze mu zabránit pouze kvalitně a pravidelně prováděnými lymfatickými drenážemi. Bohužel z vašeho dotazu nevím jak dlouho u vás otoky probíhají, jak často absolvujete lymfatické drenáže, zda máte správně nastavený pitný režim apod. Také nevím zda jste absolvovala vyšetření ledvin a srdce. Zda vám byl diagnostikován primární, nebo sekundární lymfedém a v jaké fázi. Nejlépe by bylo mi zavolat a poradíme se o dalším postupu. L.M.

Dobrý den. Pane doktore mám dlouhodobé potíže s nohama. Jsou velice silné a lýtka mám jak sloupy. Dodnes jsem si myslela, že jsem tlustá, ale poté, co jsem si přečetla vaše stránky, tak mám pocit, že jsou oteklé. Můj lékař mne ale nechce poslat na to vyšetření, co o něm píšete. Mohl by jste mi pomoci? Lenka Muziková Praha.

Paní Muziková pravděpodobně myslíte vyšetření lymfatického systému tzv. izotopovou lymfografii. Toto vyšetření je běžné a neznám důvod, proč vám ho lékař nechce doporučit. Máte možnost se ještě obrátit na cévního lékaře, a pokud ani tam nepochodíte, tak navštivte radionuklidové pracoviště ve vaší spádové nemocnici a zkuste si toto vyšetření zajistit sama. Také je tu možnost si vyšetření zaplatit a v případě pozitivního výsledku pak žádat pojišťovnu o proplacení platby. Pokud by vám žádná z těchto možností nevyšla, navštivte mne a já vám vyšetření zajistím. S pozdravem L.M.

Vážený pane Modrý. Před dvěma lety jsem u vás absolvovala na doporučení paní Drbohlavové lymfatickou masáž. Vy jste tenkrát hned na začátku masáže proceduru ukončil a poslal jste mne k lékaři na vyšetření prsu, protože se vám zdálo, že mám v nepořádku podpažní uzlinu. Již jsem se vám neozvala, protože jsem měla pozitivní nález v prsu. Absolvovala jsem chirurgický zákrok, chemoterapii a ozařování. Zhroutila jsem se a nebyla schopná ani nejzákladnějších prací. Dnes jsem v pořádku a tímto bych vám chtěla poděkovat jménem mých dětí Jiříčka 5 let a Aničky 7 let i jménem mého manžela. S naprostou jistotou mohu prohlásit, že jste mi zachránil život a mým dětem mámu. Uplynulé dvě léta pro mne byly velmi těžké, ale dnes již opět funguji a proto jsem se odhodlala vám takto poděkovat. Líbám vás a přeji mnoho zdraví vám i vašim blízkým, veselé vánoce a Šťastný nová rok. Jiřina Marušková Liberec.

Dobrý den. Jiřino jsem rád že jste v pořádku. I vám krásné vánoce a do Nového roku vše dobré a hlavně zdraví. L.M.

Dobrý den. Prosím o radu. Trpím již velmi dlouhou dobu nepříjemným akné. Můj lékař mi po mnoha neúspěšných léčebných procesech řekl, že se mi nečistí obličej, protože mám pravděpodobně špatný odtok lymfatické mízy. Dá se s tím něco dělat?

Ano, podle vašeho popisu se pravděpodobně jedná o neprůchodnost lymfatických uzlin a cév nejspíše praeauriculárních, submandibulárních nebo cervikálních. Stázou lymfy v určité oblasti je znemožněna očista od metabolických zplodin, odumřelých buněk a nečistot. Proto se objevují různé kožní problémy. Jistotu by jsme získali prohlídkou. V tomto případě mohou pomoci lymfatické drenáže.

Dobrý den pane doktore. Mohu se k vám s dcerou objednat na prohlídku? Jiřina Machová.

Ano samozřejmě, kdykoli mi zavolejte. L.M.

Dobrý den. Naše pětiletá dcera má neustále oteklou levou nohu. Otok je ne celé noze od kotníku až po stehno. Noha jí nebolí, jen je prostě oteklá. Dětský lékař říká, že se s tím nedá nic dělat. Jaký je váš názor? Děkuji Jiřina Machová Praha.

Dobrý den paní Machová. Velmi pravděpodobně se jedná o primární lymfedém. Bohužel váš dětský lékař má pravdu, neboť toto onemocnění je prakticky neléčitelné. Nicméně lze velmi úspěšně otok redukovat za pomoci lymfatických drenáží. Největší problém představuje progrese tohoto onemocnění, které se časem zhoršuje a bez pravidelné péče se bude noha postupně zvětšovat a hrozí riziko různých dermatických problémů jako jsou plísńová a bakteriální onemocněni. Doporučuji se obrátit na lymfologickou ambulanci, kde se lze domluvit na zapůjčení přístrojové lymfodrenáže se speciálním na míru zhotoveným návlekem. Nutno před použitím přístrojové lymfodrenáže vždy provést ruční lymfodrenáž celého těla a to denně. V případě správné a pravidelné léčby se asimetrie bude postupně snižovat. L.M.

Dobrý den,po dovolené se k Vám objednáme asi obě.Jen se chci zeptat,zda také ošetřujete cévy v poševním otvoru a čípku?Děkuji.Alena

Dobrý den. Ano, uzliny poševních stěn, děložního čípku, děložních růžků, vejcovodů a vaječníků jsou samozřejmě velice důležité nejen pro očistu, ale i jako první zábrana při šíření metastáz případného nádorového onemocnění. Tyto orgány se drénují po předchozí domluvě a řádném vysvětlení celého procesu. Je také několik možností jak tyto uzliny a cévy ošetřovat a to vnějším tlakem přes svaly břišní dutiny a svalů hráze, nebo přímou drenáží. Je na pacientovi, aby si sám vybral jaká možnost mu lépe vyhovuje. Samozřejmě přímá drenáž je vždy účinnější. L.M.

Dobrý den pane doktore,děkuji za odpověď.Kolegyně znovu absolvovala lymfodrenáž u toho svého lymfoterapeuta.Já zvažuji návštěvu u Vás.Samozřejmě se kolegyně zeptala na rozdíly mezi její a mojí masáží.Lymfoterapeut jí řekl,že masáž nahého těla se provádí do 35 let.Kolegyni je 42 let,mne 28 let.Můj lymfoterapeut při masáži zajel i do poševního otvoru a čípek masíroval také.Po prvním sahnutí dovnitř se mě zeptal,zda to nebolí a zda mi to nevadí.Je pravda,že ostych už byl pryč a bylo to moc příjemné a vzrušující,tak jsem dala souhlas. Dle Vaši odpovědi a stránek i vy zajíždíte asi do poševního otvoru?Akorát nevím,zda jsem si u toho nezahekala,protože to bylo moc příjemné a snad Vám to nebude vadit?Děkuji za odpověďAlena N.

Dobrý den Aleno. Nevím jak ten lymfoterapeut došel k tomu věku. Rád bych mu vzkázal, aby vrátil vysvědčení a šel se živit něčím smysluplnějším. Vy se ke mě samozřejmě můžete kdykoli objednat a posoudit provedení lymfodrenází. Mějte se. L.M.

Dobrý den. Reaguji na vaši konverzaci s paní Noskovou. Prosím vás pane doktore nerozumím tomu jak říkáte, že lymfoterapeut má evropskou školu. Je snad nějaká jiná, a jaký je mezi nimi rozdíl? Jiřina P. Praha.

Paní Jiřino již jsem myslím na toto téma několikrát odpovídal. Moderní medicína se jen velice okrajově zajímá o lymfatický systém jako takový, neboť je pouze málo onemocnění lymfatického oběhového systému, které vedou přímo k úmrtí. Pokud se zeptáte kteréhokoli lékaře zda si ze studií pamatuje něco o lym.syst.tak vám odpoví, že toho o přednáškách mnoho neslyšel. Pouze lékaři, kteří se přímo zabývají lym.syst.mají odpovídající znalosti. Když se podíváte na stránky České lymfologické společnosti, tak zjistíte, že má pouze pár desítek členů a všichni členové jsou lékaři. Pokud budete chtít u této společnosti absolvovat kurz lymfodrenáží, musíte být buď lékař, nebo nejméně fyzioterapeut, takže podmínkou je zdravotnické vzdělání. Ale když si zadáte dotaz lymfatické drenáže kurz jen tak do vyhledávače, tak vám vyjedou stovky různých masérských škol, které vám za víkend a pár stokorun udělají vysvědčení a dle našich zákonů můžete druhý den otevřít vlastní studio a ošetřovat nebohé spoluobčany. Přestože je lymfatická drenáž uznávaná jako lékařský zákrok a proplácí jej zdravotní pojišťřovna, je v ČR možné ji provádět pouze na masérský kurz. Z toho vyplývají různá rizika. Například pokud je organismus napaden nádorovým onemocněním, šíří se metastáza lymfatickým systémem, kterým se dostává do krevního oběhu a potom se vytvoří dceřinné nádory v jiných částech těla. Ovšem pokud je lymfatický systém v pořádku, tak se metastázy zachytí v tzv.sentinelových uzlinách. To jsou naše strážné uzliny a ty nedovolí metastáze pokračovat. Bohužel další nádorová buňka již projde do jiné uzliny a tak to pokračuje až se dostane do kr.ob. V případě, že provedeme lymfodrenáž v nešťastném okamžiku, kdy sentinelová uzlina zachytí metastázu tak spolehlivě provedeme nádorovou uzlinu rovnou do krevního oběhu, a to je nebezpečí plynoucí z lymfodrenáží prováděných různými kurzisty,což byl i ten trouba,který dělá lymfodrenáž v kalhotkách, neboť nebyl schopen řádně držet tlak v lymf.cévách a tím nemůže objevit lymfodenopatii lymfatické uzliny napadené metastázou. Správně provedená lym.dr. umožní terapeutovi objevit různé stádia zvětšení uzlin a podle toho může reagovat. Naopak Čínská a Japonská tradiční medicína postupuje již několik tisíc let velmi disciplinovaně při výuce a věřte, že žák musí strávit tisíce hodin nekonečným dokola se opakovaným výcvikem a nejen že musí znát dokonale anatomii ale musí mít v rukou cit, jako princezna na hrášku. Rizika a výhody lymfatické drenáže velmi dobře popisuje Prof. MUDr. Ivan Dylevský, DrSc. kterého cituji v sekci lymfodrenáží. Takže shrnuto. Evropské, potažmo české školy lymfatických drenáži jsou podle zkušeností velmi laxní a nezodpovědné při výuce. Naproti tomu Čínské a Japonské školy jsou až příliš přísné a podmínky výuky jsou tak tvrdé, že pro běžného evropana je absolvování těchto škol téměř nemožné. L.M.

Dobrý den pane doktore, absolvovala jsem s kolegyní lymfatickou masáž,každá u jiného lymfoteraupeta.Když jsme si v práci o masáži a jejím průběhu povídali,tak jsem zjistila různé odlišnosti.Kolegyně absolvovala masáž v kalhotkách,kdežto já se musela na výzvu maséra úplně celá svléci.Bylo mi to v první chvíli nepříjemnéJaký je správný postup.Děkuji.Alena Nosková

Dobrý den.Milá Aleno nepotěším vás ani vaši kolegyni. V případě vaší kolegyně postupoval lymfoterapeut špatně a tím, že ji ošetřil ve spodním prádle nemohl kvalitně posouvat lymfu celým lystémem a v lepším případě práci odflákl, v horším jí mohl přetížit spádové uzliny v axilárních,coxiálních a profunditiálních oblastech. U vás k vaší nelibosti postupoval váš lymfoterapeut správně. Na druhé straně jste na tom ještě dobře, neboť vás ošetřoval s největší pravděpodobností lymfoterapeut s evropskou školou, kde se neošetřují nitropánevní uzliny. U mne by jste asi nebyla spokojená vůbec, neboť já ošetřuji i uzliny nitropánevní a tam jsou doteky velmi intimní, neboť tyto techniky zahrnují tlaky na sval hráze, což je jediná možnost jak ošetřit uzliny vaječníků, vejcovodů, dělohy a děložních růžků a tím případně včas diagnostikovat a odhalit počínající nádor. V sekci lymfodrenáží jsou celkem srozumitelně popsány druhy lymfodrenáží a jejich význam. Mějte se.

Zdravím. Pane doktore mám již delší dobu problém s opakujícími se angínami a růůznými nachlazenimi. Slyšela jsem, že lymfomasáže prý pomohou zmírnit četnost onemocnění. Jaký je váš názor ? Helena Bůčková Praha.

Dobrý den. Ano pravidelné lymfatické drenáže prokazatelně zvyšují imunitu a četnost bakteriálních a virových onemocnění výrazně klesá. L.M.

Dobrý večer, ale jak poznám dobře a odborně provedenou ruční lymfodrenáž? Byla jsem k dnešnímu dni potřetí, ale nic nepocituji, nechodím více na wc..paní masérka je milá, masáž je jemná, tlaky a tahy směrem nahoru, zatím jen nohy a bůčky. Ráda bych nějaký ten cm dolů. A bylo mi porazeno že nejlepší je ruční lymfodrenáž a chůze, ne běh. Na radu jsem zakoupila i kompresní sport.kalhoty a snažím se co nejčastěji chodit jak mi bylo doporučeno- rychlá opravdu svižná chůze. Ale jak poznám, že nevyhazuji peníze oknem?? nestojí to málo.. Děkuji E.N.

Dobrý den. Otázka za všechny peníze. Jak mám poznat, že jedu s dobrým řidičem, když sedím v autě poprvé. Samozřejmě to nepoznáte. V prvé řadě lymfoterapeut musí pacientovi odborně, ale srozumitelně vysvětlit jaký problém jeho lymfatický systém má. Dále by měl při první lymfodrenáži popisovat v průběhu ošetření co a proč právě provádí. Nikdy by neměl provádět pouze částečnou lymfodrenáž. Vždy musí být ošetřené celé tělo. Začíná se na Cervikálních uzlinách,poté axilární,inguinální, femurální, popliteální, metetarsální atakdále a pokračuje se přes celé tělo, V případě provedení pouze lymfodenáže dolních končetin a jak říkáte bůčků dojde pravděpodobně k městnání intersticiální kapaliny v místě mezenteriálních a mediastinálních uzlin a mízovodů. Pak je taková lymfodrenáž spíše kontraproduktivní, v lepším případě se nestane nic. Cinkněte mi a zkusíme se po telefonu poradit. L.M.

Dobrý den, děkuji moc za Váš názor na dané centrum. Nevím však, jak se bude dále co vyvíjet, jelikož jsem měla minulý týden při běžné onko kontrole po třech měsících zvýšené markery a musím čekat do 5.3.2015 na sdělení lékaře, co to znamená. Od 17.3. 2015 bych měla chodit na 10 kůr lymfodrenáží, nevím však, zda mám riskovat na ně jít v nejistotě markerů. V únoru 2014 jsem skončila chemoterapie.Můžu požádat i v tomto o Váš názor? S pozdravem J.P.

Dobrý den. V žádném případě nemůžete postoupit lymfodrenáž při zvýšených onkomarkerech. Riziko rozšíření metaztáz je příliš vysoké. Vyčkejte na sdělení lékaře. Přeji vám ať vše dobře dopadne. L.M.

Dobrý den, děkuji za odpověď viz. níže. Vybrala jsem si http://www.lymfo.cz/lymfo-centrum/ ..myslím si, že je to osvědčené centrum. Můžu prosím znát Váš názor? Děkuji, s pozdravem J.P.

Dobrý den. Zdá se, že by v tomto lymfocentru neměl být problém. Vše co je na stránkách působí velice profesionálně a evidentně vědí o čem mluví. Tak přeji mnoho štěstí. L.M.

Dobrý den, reaguji na své dotazy níže, kde jsem nevěděla, zda podstoupit lymfodrenáže nebo ne díky některým svým lékařům. Díky Vašemu vysvětlení jsem se rozhodla podstoupit lymfodrenáže, také už jsem i objednaná na březen, jelikož jsem je nestihla vybrat v lázních. Nyní si mě zas přehazují lékaři v rámci vypsání žádanky o lymfodrenáže, abych kůry měla proplacené od pojištovny. Můžete mi prosím poradit, kdo mi může žádanku vypsat? Na lymfocentru mi řekli, že to musí onkolog vypsat. na onkologii mi včera při kontrole řekli, že oni to nemůžou napsat, že to musí kožní. Moje praktická lékařka mi zas řekla verzi, že mi to musí napsat cévní lékař, kde se však neléčím. Kromě moji kožní lékařky mi onkolog i praktická lékařka doporučovali lymfodrenáže, nikdo však nechce vypsat návrh pro pojišťovnu. Děkuji moc za odpověď, s pozdravem J.P.

Dobrý den. Nevím opravdu, kde je chyba. Lymfodrenáže vám samozřejmě může vypsat každý z uvedených lékařů. Pokud vám byl diagnostikován lymfedém (u vás pravděpodobně sekundární), pak nevidím nikde problém. Váš obvodní lékař, onkolog, kožní i cévní. Já osobně se spíše setkávám s problémem, kdy lékař lymfodrenáž předepíše (doporučí), ale pacient není schopen sehnat lymfoterapeuta. Napadá mě jen jediný důvod, a to neochota lékaře z důvodu propácení od pojišťovny. Ovšem i když nerad, musím konstatovat, že lymfodrenáže prováděné lymfoterapeutem na pojišťovnu bych já osobně nikdy nedoporučil, protože kvalita provedení je více než nešťastná a připadá mi většinou spíše jako parodie na komedii o Patovi a Matovi. Investice do kvalitního, i když trochu dražšího ošetření se v tomto případě vyplatí. Přeji mnoho sil a úspěchu v další léčbě. L.M.

Dobrý den, děkuji moc za odpověď, kde jste mi vše pěkně vysvětlil. Kdyby takové informace prováděli lékaři, ulehčili by to v rozhodnutí pacientům. Lymfodrenáže jsem podstoupila, dověděla jsem se kupu dalších dobrých informací. Bohužel z důvodu ukončení KLP nebudu nejspíše moci zde veškeré kůry tu absolvovat, pokud mi pobyt neprodlouží. Jeden lékař mi 2x tvrdil, že moje indikace se neprodlužuje, lékařka v jeho zástupu vytáhla tabulky a ukazovala mi, že moje indikace prodloužit jde. Takže opět rozdílné názory. Ke konzultaci bych k Vám dorazila, ale jsem z moravskoslezského kraje, okr. Frýdek Místek, takže si myslím, že to je ale podstatně daleko. Za veškeré informace Vám mockrát děkuji, s pozdravem J.P. P.S. bohužel nevím, ja jaký kontakt Vám poděkování mám odeslat, musím to psát zde k dotazům

Po skončení léčby určitě vyhledejte nějakého lymfoterapeuta ve vašem okolí. Lymfodrenáže bude nutné provádět již do konce života. V případě dobrého terapeuta je možné udržovat lymfedém na uzdě třeba při jedné lymfodrenáži za měsíc. I toto je však individuální. Rozhodně si hlídejte pitný režim a naučte se drénovat spádové uzliny sama. Ideální stav je, když si někdo z vašeho okolí nebo rodiny, manžel,děti, kamarádky udělají kurs lymfodrenáží a pak máte vše vyřešené. Přeji vám mnoho zdraví. L.M.

Dobrý den, jsem po operaci carcinom ovarii 8/2013. Do 2/2014 jsem chodila na chemoterapie (6 dávek. Mám oteklou dolní končetinu. Lékař ve fakultní nemocnici mě tlačí do lymfodrenáží, ač jsme slyšela z jiných stran a i on mi to potvrdil, že pokud by byl v těle i malinktý zrodek, že se tímto způsobem vše rozproudí po těle. Moje kožní lékařka mi radila, že lymfodrenáže nemám pdostupovat po dobu 3-5 let, že až poté můžu říci, že jsme vyléčena. Momentálně jsem v lázních KLP, kde mi nabízejí lymfodrenáž manual a lym. přístroj . Bojím se však tyto procedury podstoupit. Měla bych jít k lymfolékaž¨ři na konzultaci. Můžete mi prosím poradit, jak se mám rozhodnout, jakému riziku bych se vystavovala? Otok nohy mě v životě neomezuje, omezují mě bolesti kostí-chodidel. Děkuji za Radu J.P.

Dobrý den. Vaše otázka má tři roviny. Za prvé: po ablaci (odebrání spádových uzlin v rámci onkoléčby) se vždy doporučuje lymfatická drenáž. Musím souhlasit s vaším ošetřujícím lékařem , který vám toto doporučuje, neboť tato procedura je nedílnou součástí léčby. Ovšem i vaše kožní lékařka má pravdu v tom, že lymfodrenáž může tzv. roznést metastázy do organismu. Ale už nezohledňuje podmínky, za kterých se toto děje. Metastázy se vždy šíří lymfatickým systémem (kromě specifických nádorových onemocnění např. kostí, plic,jater, sleziny) a proto i bez lymfodrenáže se tyto metastázy dostanou do krevního oběhu dříve, či později. Ovšem zkušený lymfoterapeut by měl odhalit již první záchyt metastázy tzv. strážní uzlinou a tím vám dá několikaměsíční náskok léčby. Takže bych paní kožní lékařce doporučil stáž na onkologii a lymfologii, aby věděla, kdy lymfodrenáž provádět a kdy naopak ne. Lymfodrenáž se neprovádí za přítomnosti onkomarkerů. V případě jejich absence, což u vás předpokládám je naopak vhodná. A nakonec k lymfedému. V okamžiku,kdy máte oteklou končetinu, dochází ve vašich lymfatických cévách k nevratnému poškození tzv. endotelové výstelky v důsledku zvýšeného nitrocevního tlaku. Spolu s tím dochází i k poničení chlopní lymfatických cév. Proto i když vám jak říkáte otok nijak nevadí, nezvratně se blíží okamžik ,kdy vám nekontrolovatelně končetina oteče, intersticiální tekutina začne vlivem přílišného tlaku pronikat ven pokožkou a následně se objeví velmi těžko léčitelné kožní onemocnění. Pokud se tedy ptáte na můj názor, tak lymfodrenáže vždy, když to doporučí onkolog. Pokud budete chtít, můžete mne navštívit na bezplatnou konzultaci, kde vám vše vysvětlím a ukáži studie, týkající se vašeho problému. Mějte se L.M.

Dobrý den, jsem matka 16iletého sportovce, denně trénuje fotbal, a to za každého počasí. V podstatě nepřetržitě má rýmu, zvětšené krční mandle a prakticky stále uzliny na krku. Bylo by možné mu pomoci? Děkuji velice za odpověď, Nováková

Dobrý den. Paní Nováková podle vašeho popisu se může jednat o snížení imunity. Bohužel jako dlouholetý trenér se často setkávám s přetížením organismu vlivem příliš častých a tvrdých tréninků. Zátěž, kterou vydrží jeden jedinec, nemusí zvládnout druhý. V tomto případě se dá stav zlepšit úpravou jídelníčku, tréninkových jednotek a rozhodně bych doporučoval provést sérii lymfatických drenáží, které výrazně zvyšují imunitu, neboť při manuální LD dochází k vyplavování lymfocitů z lymfatických uzlin přímo do krevního oběhu viz. sekce lymfodrenáže. L.M.

Dobrý den. Pane doktore mám velké bolesti v bederní oblasti a rehabilitace nezabírají můžete poradit zda se s tím dá něco dělat?

Dobrý den. Můžeme zkusit uvolnit svalové partie a poté Dorneovu metodu. Je to velmi kvalitní a účinná masáž. Bude také nutné zjistit příčinu vašeho stavu. V případě, že se do měsíce váš stav nezlepší, doporučím vás k panu doktorovi Michalovi Kadlecovi, ktreý je jedním z našich nejlepších fyzioterapeutů.Mějte se. L.M.

Dobrý den, prosím Vás může se na lymfodrenáž při pohlavní infekci?

Ano, výrazně se zkrátí doba léčení. L.M.

Nějakou dobu mám lehce oteklé kotníky a lýtka. Většinou se vše přes noc zklidní, ale navečer a přes den mi nohy opět otečou. Nijak zvlášť mne to neobtěžuje, ale nevím, zda je to normální. Můžete mi poradit? Hana.

Hano pravděpodobně se jedná o lymfedém ve reverzibilní fázi. Je to druhý stupeň lymfedému, který posléze přechází do fáze tzv.ireverzibilní. Bylo by dobré vyšetřit vás a zjistit, zda se jedná opravdu o problém lymfatického systému. Tyto projevy může způsobovat i pravostranná srdeční nedostatečnost, nebo špatná funkce ledvin, vyjímečně se může jednat o dynamickou insuficienci způsobenou zvýšeným množstvím intersticiální tekutiny. Nejlépe bude se se mnou telefonicky spojit a objednat vás. Mějte se. Modrý.

Dobrý den pane doktore. Trpím sekundárním lymfedémem a již několik let docházím na lymfomasáže do lymfocentra v Praze. Moje spolupacientka,která se léčí tamtéž se stejnou diagnozou u vás minulý měsíc absolvovala ošetření a říkala mi, že vaše provedení lymfomasáže je úplně jiné a prý se dostavil efekt velkého uvolnění otoku. Ráda bych se k vám objednala na masáž v co nekratším možném termínu. Lenka M. Praha.

Dobrý den Lenko. Termín dohodneme telefonicky. Modrý.

dobrý den pane doktore. Mé kamarádce, která dlouhodobě trpěla gynekolgickými problémy jste pomohljejí obtíže vyléčit. Prý jí k vám doporučila její gynekoložka. Mohu se u vás objednat i bez doporučení lékaře? Jana L. Praha.

Ano můžete se objednat kdykoli, stačí zavolat. Pravda je, že v některých případech máme velice dobré výsledky s léčbou chronických zánětů, se kterými si dlouhodobě gynekologové nevědí rady. Čínská medicína má v tomto směru vypracované velmi úspěšné metody. L.M.

Pane Modrý již několik let trpím bolestmi zad a krční páteře. Absolvovala jsem spoustu rehabilitací a zatím mi nic nepomohlo. Slyšela jsem, že by jste mi mohl pomoci. Mohu se k vám objednat? jsem z Prahy. Jiřina Šulcová.

Jiřino určitě se ke mě objednat můžete. Z vašeho dotazu usuzuji, že vám nebyla diagnostikována žádná konkrétní příčina vašich potíží. Možná pomůže terapie, která se skládá z celkového uvolnění svalového aparátu a následné odstranění blokád aparátu kosterního. Metoda se používá v bojovém umění, při kterém dochází k velkému množství poškození pohybového aprátu.

Dobrý den. Mám problém s nadváhou.. Chtěla bych s tím něco dělat..Je mi 26 let, měřím 163cm a vážím kolem 78kg.Mám špatnou srážlivost krve(mutace genu Leiden), skupina A1 Rh pozitivní. V 18 letech jsem prodělala embolii plic.Občas mám nízký tlak.. Pracuji v třísměném provozu (ranní, odpolední, noční). Měli by jste pro mě nějaký program na redukci hmotnosti? Předem děkuji za odpověď Martina Fischerová Dlouhá 2602 Česká Lípa

Martino určitě jsou možnosti jak vám pomoci. Bude nutné se objednat u paní Pechové do Č.L. Konzultace je bezplatná a při ní se domluvíme na postupu. L.M.

Můj doktor mi doporučil lymfomasáže mohu je u vás mít na pojišťovnu? Anna Chromá Praha.

Paní Chromá lymfatické ruční drenáže sice patří do kategorie oficiálních lékařských výkonů proplácených zdravotními pojišťovnami, nicméně bohužel pro zdravotní pojišťovnu nepracuji, neboť nejsem ztotožněn s výší ohodnocení manuální lymfatické drenáže. L.M.

Zdravím pane Modrý, nemůžu najít Váš e-mail. Tak prosím o zaslání toho povídání o lymfodrenáži atd., jak jsme spolu mluvili.Děkuji Zimmerová e-mail: zimmerova@kaitrade.cz

Paní Zimmerová info máte v emailu. Mějte se.L.M.

Dobrý den. Trpím již delší dobou dnou, a dozvěděl jsem se, že manuální lymfomasáž může zmírnit projevy. Je to pravda? Jiří L. Praha.

Ano opravdu se v mnoha případech zmírní, nebo zmizí příznaky (bolest) které způsobuje nedostatečné vyplavování kyseliny močové z organismu. Kyselina močová následně krystalizuje nejčastěji v kloubním pouzdru palce u nohy a způsobuje nesnesitelnou bolest. Manuální lymfodrenáž pomáhá odplavovat z těla zplodiny metabolismu a mimo jiné i kyselinu močovou. L.M.

Dobrý den. Pane doktore několik posledních měsíců mám velice oteklé nohy i ruce. Radionuklidová lymfogrtafie neprokázala neprůchodnost lymfatického systému a můj lékař zatím nedokáže s otokem nic dělat. Můžete poradit?

Váš problém nedokáži posoudit z pouhého dotazu. Jestliže radionuklidová lymfografie (jinak lymfoscintigrafie) prokázala průchodný systém, mohlo by se jednat o tzv. dinamickou insuficienci lymfatického oběhového systému. Ta se projevuje otokem celého těla a to i přesto, že je L.S. v pořádku. Je to vlastně přetížení způsobené vyšším objemem intersticiální tekutiny.Tato komplikace může být způsobena mnoha faktory (nemá cenu je zde všechny jmenovat).Doporučuji se objednat ke mě na vyšetření a teprve poté budu moci relevantně odpovědět na vaši otázku. S pozdravem Ladislav Modrý.

Pane doktore mám po operaci nádoru prsu problém s otékáním levé ruky. Mohla bych se na vás obrátit s žádostí o pomoc?

Dobrý den. Můžete se kdykoli objednat. Lymfedém paže je častý problém po ablaci uzlin zasažených metastázami carcinomu prsu. Tento stav se dá velice rychle a efektivně redukovat. Modrý.

Dobrý den. Trpím již dlouhou dobu odoky nohou a zakoupila jsem si deset ošetření tlakovými návleky. Kamarádka mi ale říká, že se nedoporučujete, že by mi mohli uškodit. Jak tomu mám rozumět? Hanka M.

Milá Hanko.Přístrojová mízní drenáž (přístrojová sekvenční lymfodrenáž) je metoda, která pomocí nafukovacích vícekomorových vaků doplňuje manuální mízní drenáž. Přístrojová lymfodrenáž je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření tlakové vlny, která podpoří jak lymfatický tak i žilní systém. Měla by navazovat na manuální lymfodrenáž respektive jejímu každé mu použití by mělo předcházet uvolnění spádových mízních uzlin. V opačném případě může dojít ke komplikacím, Neboť nekontrolovatelný tlak na mízní systém způsobených přístrojovou lymf.dr. může poškodit lymfatické uzliny, chlopně a endotelovou výstelku lymfatických cév. Pozor toto poškození je nevratné!!! Přístrojová lymfodrenáž by měla být prováděna na specializovaných pracovištích proškoleným odborníkem – lymfoterapeutem. Vždy by měla být doporučena a kontrolována lékařem-lymfologem. Mohu vás ujistit, že ČR je jedna z mála vyspělých zemí, která umožňuje beztrestně používání přístrojové lymfodrenáže ledabyle zaškoleným masérům, kosmetičkám či podobným rádobyterapeutům.